Podsumowanie sezonu Ligi Administracji Publicznej II!
20.12.2024
Za nami bardzo pracowita jesień w pierwszych, historycznych rozgrywkach Ligi Administracji Publicznej. W minionej już kampanii byliśmy świadkami fantastycznej walki o tytuł pomiędzy Komendą Główną Policji i ORA Warszawa. Finalnie po prawdziwym pokazie siły w dwumeczu o złoto po najcenniejsze trofeum sięgnęła Komenda, dla ORA zaś przypadło srebro. Skład podium uzupełnił zespół Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy na podsumowanie sezonu Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej - Ligi Administracji Publicznej II!
Jak zaznaczyliśmy we wstępie, pierwszy, historyczny tytuł w Lidze Administracji Publicznej II zdobyła Komenda Główna Policji, ale akurat w swoim pierwszym starciu musieli uznać wyższość późniejszym srebrnym medalistom ORA Warszawa. KGP po fantastycznym i pełnym emocji widowisku ulegli na inaugurację 3:4, ale od tego momentu zaczął się ich marsz po złoto. W swoim drugim występie Komendanci rozbili Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 17:1, tydzień później nie pozostawili żadnych złudzeń Ministerstwu Klimatu i Środowiska (18:3), a rundę zasadniczą zakończyli z jeszcze większym przytupem, triumfując z Centralnym Ośrodkiem Informatyki aż 22:1. Do zmagań w Grupie Mistrzowskiej, czyli dwumeczu o najcenniejsze trofeum z ORA Warszawa, zespół w białych trykotach przystępował z drugiej lokaty. I już w pierwszym spotkaniu, wygranym 7:1, udało się zastąpić rywali na pozycji lidera. Przed ostatnią potyczką sezonu Komendzie do szczęścia wystarczał remis, ale tu nikt nie zamierzał kalkulować. Efekt? Spektakularne zwycięstwo 10:2, które przypieczętowało mistrzowski wazon dla Komendantów. Nie byłoby tego sukcesu bez indywidualności, a tych nie brakowało w szerokiej i niezwykle mocnej kadrze KGP. MVP rozgrywek LAP II został Arkadiusz Zalewski, który stworzył kapitalny duet z Marcinem Świderskim. Patryk Olszański z kolei był bezkonkurencyjny w kategorii „najlepszy bramkarz” (z imponującą średnią 9,2), a do tego Dariusz Piwowarek miał najwięcej asyst w lidze (co ciekawe, żeby uzbierać 8. ostatnich podań ten zawodnik potrzebował zaledwie jednego występu). To, rzecz jasna, nie koniec naszej wyliczanki. Znakomicie jesienią spisywali się też Jarosław Jamrozik, Piotr Świstak, Krzysztof Sobiech, Marcel Grot, Łukasz Matyśkiewicz, Bartosz Raduj czy Jakub Kowalski, ale tak naprawdę cały skład Komendy Głównej Policji zapracował na to trofeum. Wielkie brawa!
Słowa uznania należą się też drugiej na mecie ORA Warszawa. Drużyna w zielonych koszulkach była bezbłędna przez całą rundę zasadniczą. Na starcie ORA po kapitalnym boju pokonała późniejszego zdobywcę tytułu Komendą Główną Policji 4:3, a tydzień później w świetnym stylu ograli 11:0 Centralny Ośrodek Informatyki. W 3. serii zmagań OW okazali się lepsi od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a na koniec bez większych problemów poradzili sobie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (9:1). Zieloni z pozycji lidera rozpoczynali walkę w Grupie Mistrzowskiej, ale w pierwszym meczu, przegranym z Komendą 1:7, stracili prowadzenie w tabeli. Była jeszcze szansa, by powrócić na szczyt, ale w spotkaniu rewanżowym KGP zwyciężyli 2:10 i ORA Warszawa musiała zadowolić się srebrem. Lecz patrząc na to, jak przebiegały rozgrywki w ich wykonaniu i jak mocny był ten przeciwnik, to naszym zdaniem ten wynik zasługuje na szacunek. Zieloni znakomicie jesienią prezentowali się jako kolektyw, nie inaczej było jeśli chodzi o indywidualne występy. W najlepszej szóstce sezonu znalazło się miejsce dla fantastycznie dysponowanych jesienią Łukasza Krupy i Filipa Domagalskiego, w drugim składzie zaś kapituła Ligi Administracji Publicznej II umieściła bramkarza Adama Lebiediuka, Alberta Stankiewicza i Piotra Musiała. Oprócz wyżej wymienionych świetnie wyglądali też Rafał Jędrusiak, Gianfranco Ricci, Łukasz Ciemięga, Piotr Balcerkiewicz czy Wojtek Kępka-Mariański. Swój mały wkład w wicemistrzostwo miał też Maciej Domagalski.
Na trzecim stopniu podiom zameldował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Piłkarska jesień dla tej ekipy nie zaczęła się najlepiej. Na „dzień dobry” NFOŚiGW ulegli 1:3 Ministerstwu Klimatu i Środowiska, w 2. serii gier szans im nie dała Komenda Główna Policji (1:17), a tydzień później lepsza okazała się ORA Warszawa (3:8). I dopiero w ostatnim starciu rundy zasadniczej, przeciwko Centralnemu Ośrodkowi Informatyki, Fundusz zanotował przełamanie (efektowna wygrana 11:1). Ale w Grupie Niemistrzowskiej to NFOŚiGW rozdawał karty. Na początku zawodnicy tego zespołu ponownie pokonali COI, tym razem 8:3, a na zamknięcie rozgrywek Fundusz wziął rewanż za porażkę na inaugurację z MKiŚ. I dzięki zwycięstwu 8:2 to właśnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyprzedził Ministerstwo i znalazł się na pudle. Największy udział w tym miał Alex Dobrowolski. Napastnik NFOŚiGW z dorobkiem 18. goli został królem strzelców, w czym pomagał mu też Kamil Aid. Oprócz wyżej wymienionego ofensywnego duetu świetnie też prezentowali się Michał Stańczak, bramkarz Maciej Sobota, Dominik Szymański, Michał Doroziński czy też Kamil Przybylski.
Na czwartek pozycji uplasowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Początek rozgrywek w ich wykonaniu był obiecujący. Na inaugurację MKiŚ zwyciężyli z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3:1, a następnie zremisowali 2:2 z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. W starciach z głównymi faworytami do tytułu już nie było tak kolorowo. Ministerstwo uległo zarówno Komendzie Głównej Policji (3:18), jak i ORA Warszawa (1:9), a to oznaczało walkę w Grupie Niemistrzowskiej. Tam wystartowali od wygranej 3:2 z COI (chociaż było już 0:2), ale na finiszu jesiennej kampanii w meczu o 3. pozycję przegrali z NFOŚiGW i przez to nie znaleźli się na pudle. My jednak uważamy, że ich debiutancki sezon był całkiem niezły. I tu wyróżnimy zwłaszcza Michała Kobylińskiego, Wojciecha Stańczuka, Witolda Gruszczyńskiego, Artura Świetlickiego, Remigiusza Zwolińskiego, Magdalenę Dziubak czy też Karola Drewnika.
Na samym końcu stawki znalazł się Centralny Ośrodek Informatyki. Ich debiut był całkiem udany, gdyż w swoim pierwszym spotkaniu Informatycy zremisowali 2:2 z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Potem jednak przyszła seria dotkliwych 3 porażek z rzędu (11:0 z ORA Warszawa, 1:22 z Komendą Główną Policji oraz 1:11 z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). W Grupie Niemistrzowskiej COI w rewanżu z MKiŚ prowadził już 2:0, ale finalnie przegrał z 2:3. A na zamknięcie sezonu Informatycy musieli uznać wyższość bijącego się o podium NFOŚiGW (3:8). Można powiedzieć, że Centralny Ośrodek Informatyki zbierał doświadczenie, ale jeśli ten zespół utrzyma w składzie Patryka Syrokę, Bartosza Tylutkiego, golkipera Daniela Wasilewskiego, Tomasz Izdebskiego, Michała Ludwiczaka czy też Pawła Handzelewicza, to ich wyniki w przyszłości na pewno będą lepsze.
BR Patryk Olszański (KGP)
OBR Łukasz Krupa (ORA Warszawa) Filip Domagalski (ORA Warszawa)
POM Marcin Świderski (KGP)
AT Arkadiusz Zalewski* (KGP) Alex Dobrowolski (NFOŚiGW)
rez:
Adam Lebiediuk (ORA Warszawa)
Albert Stankiewicz (ORA Warszawa)
Piotr Świstak (KGP)
Krzysztof Sobiech (KGP)
Piotr Musiał (ORA Warszawa)
Kamil Aid (NFOŚiGW)
Król Strzelców: Alex Dobrowolski (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) - 18. goli
Król Asyst: Dariusz Piwowarek (Komenda Główna Policji) - 8. ostatnich podań
Najlepszy Bramkarz: Patryk Olszańsi (Komenda Główna Policji) - średnia 9,2 punktów.
MVP Sezonu: Arkadiusz Zalewski (Komenda Główna Policji)